Fenomén vandrovních knížek - pozvánka na výstavu

zuzka

:

Asociace

Začala výstava o vandrovních knížkách a o uchovávání vzpomínek na cesty. Je určena pro turistické oddíly i pro všechny dospělé, kteří rádi cestují. Výstava ukazuje způsob zapisování výletů a výprav v 70. letech 20. století, ale současně i dnešní možnosti a trendy cestovních deníků. Návštěvník se může inspirovat k založení vlastní vandrovní knížky přímo na výstavě.

Se staršími i novými pohledy na záznamy z cest se můžete seznámit v nejvyšším patře Vodárenské věže. Výstava potrvá až do 27. října 2020, a v jejím průběhu jsou k dostání také příležitostné Turistické vizitky nebo otisk speciálního razítka. 

Co je to vandrovní knížka? Malá knížečka formátu A6 s čistými stránkami (může být i větší nebo s linkovanými listy), které se plní razítky, fotkami, kresbami a poznámkami z výprav a cest. Každá takto zaznamenaná výprava už natrvalo zůstane uchovaná ve vandrovní knížce a je možné kdykoliv se k ní vrátit.

Výstava také připomíná propagátorku vandrovních knížek, Jelenu Ondrouškovou (1943-2009), která byla právě v letošním roce uvedena do Síně slávy pražské turistiky KČT. Expozici doplňují ukázky dobového turistického vybavení a především současné projekty cestovních deníků, travel journals či travel books. 

Vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny poutníky s tuláckými sklony. Na výstavě jsou i ukázky deníků skautských osobností jako je například A. B. Svojsík, Jaroslav Foglar či Mirko Vosátka.

Návštěvníci výstavy se seznámí se současnými cestovními deníky výtvarníka Michala Cihláře, velkého propagátora uchovávání vzpomínek z cest. Počet jeho miniaturních deníků z cest už dosáhl čísla 100 a na výstavu zapůjčil stránky deníku z cesty do Japonska s unikátními razítky.

Výstava Fenomén Vandrovní knížky se koná ve Vodárenské věži Letná na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách od 10. září do 27. října 2020, vždy v út, čt, so a ne 14:00 – 18:00. Dětské turistické a tábornické oddíly si mohou ve všední dny objednat komentovanou prohlídku na mailové adrese j.dolezalova@post.cz.

 

Fotografie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Prosíme odpovězte na otázku
To prevent automated spam submissions leave this field empty.