Letní táborové školy

Moravská táborová škola 2011Letní táborová škola. Tři slova. Dvě z nich by mohla návštěvníka těchto stránek zaujmout a přitáhnout (letní a táborová, to přeci slibuje pěkné počasí, zážitky), třetí slovo - škola - může odradit. Ale to by byla škoda. Naše táborové školy Vás opravdu mají něco naučit. Za šest či sedm dní vám mohou napomoci sžít se s partou vrstevníků, komunikovat slidmi stejně starými i s o něco staršími - instruktory LTŠ. Už to není málo! Letní táborové školy jsou určeny pro dospívající mladé lidi, tomíky, kteří prožili nějakou dobu se svým oddílem a chtěli by v něm nadále pracovat jako instruktoři a vedoucí.

Týdenní pobyt na LTŠ pomůže jejím absolventům se zodpovězením několika otázek:

  1. Oddíl je parta! Umím s takovou partou komunikovat, umím se v ní orientovat, umím ji řídit?
  2. V oddíle nesmí být nuda! Své mladší kamarády musím umět zaujmout, pobavit, motivovat k práci pro celek. Mám na to dost nápadů, podnětů a sil?
  3. Oddíl, to je také řád, odpovědnost a systém! Dodržím dané slovo? Mám špetku organizačního talentu?

Letní táborová škola 2010 - SloupMožná vás napadne, že k zodpovězení výše uvedeného není potřeba nikam jezdit, že vám stačí dosavadní oddílová praxe, a to co "okoukáte" od svých vedoucích. Omyl. Letní táborové školy poskytnou víc. Potkají se tu do té doby cizí lidé, přinesou s sebou své zvyky, postřehy a rituály z jednotlivých oddílů. Jejich týdenní snažení vedou kvalifikovaní a zkušení oddíloví praktici, instruktoři s invencí, kteří se snaží připravit co nejpestřejší program. Na táborové škole si zahrajete nové hry, vyzkoušíte nový druh sportu, přesvědčíte se o svých rukodělných vlohách, utužíte sebeovládání, ale třeba i pozvednete hlas s kytarou.

Moravská táborová škola 2011 - PolanaKdo přichází z dobrého, invenčně vedeného oddílu, nebude šokován, ale jen příjemně překvapen, co všechno se děje "u cizích" a co by bylo zajímavé naučit své svěřence. Pokud však na táborovou školu zabloudí někdo z oddílů vedených mátožně a mdle, případně z oddílů příliš jednostranně zaměřených, nevyjde z tichého koprnění.

V minulosti existovaly tři táborové školy. Dvě suchozemské a jedna vodácká. Nyní už pár let točíme moravskou s českou LTŠ. V roce 2022 se ale pravděpodobně uskuteční zase obě dvě suchozemské táborové školy!

Pokud vás předchozí řádky navnadily, pokud jste tomík starší 16 let a pokud se v nejbližších letech chystáte pracovat na svém oddíle jako instruktor či vedoucí, pročtěte si prosím důkladně informace o jednotlivých školách.